Home > SZCZECIN > Być uczciwym to być „konfidentem”? Winowajca bez skruchy, sprawdzamy program Stop Agresji Drogowej

Być uczciwym to być „konfidentem”? Winowajca bez skruchy, sprawdzamy program Stop Agresji Drogowej

Sprawdzamy, jak działa policyjny mail w ramach programu Stop Agresji Drogowej. Tutaj wykroczenia może zgłaszać każda osoba, która była świadkiem niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Przykładem jest kierowca tira, który mając ograniczoną widoczność i pomimo ciągłej linii, wyprzedzał autokar. Mógł doprowadzić do wypadku.

Do zdarzenia doszło kilka tygodniu temu na drodze, na tzw. „starej Trójce” pomiędzy Szczecinem a Pyrzycami. Kierowca samochodu ciężarowego jechał za autokarem, nie mógł widzieć, czy na skrzyżowanie nie wyjeżdża auto z drogi prowadzącej z Nieborowa (gm. Pyrzyce). Mimo ograniczonej widoczności i linii ciągłej, rozpoczął wyprzedzanie. To niebezpieczne zachowanie mogło doprowadzić do groźnego w skutkach wypadku.

Z dotarciem do właściciela pojazdu nie było problemu. Szef firmy transportowej uznał:

– Owszem to moje auto ale to że przekroczył linię ciągłą wyprzedzajac autobus nieznaczy że doszło by do wypadku. Dziekuje za zwrócenie uwagi owszem nie powinna mieć miejsca taką sytuacją i zajme się ta sprawa (pisownia oryginalna).

Sprawę przekierowaliśmy do policji za pośrednictwem maila przypisanego do programu Stop Agresji Drogowej (stopagresjidrogowej@zachodniopomorska.policja.gov.p). Na tę skrzynkę pocztową przesyłać można nagrania i fotografie ukazujące agresywne i niebezpieczne zachowania kierowców  poruszających się po drogach naszego regionu.


Przy zgłoszeniu należy w miarę możliwości podać następujące informacje:

  • datę, godzinę zdarzenia, miejscowość, drogę/ulicę,
  • dane dotyczące pojazdu: numer rejestracyjny, markę,
  • dane zgłaszającego: imię i nazwisko, adres do korespondencji, telefon kontaktowy.


Okazuje się, że program działa bardzo sprawnie. Materiał fotograficzny szybko trafił do właściwej jednostki policji, funkcjonariusze z kolei ustalili sprawcę wykroczenia. Sam właściciel firmy transportowej nie przebiera w słowach i napisał do nas na Messengerze:

„O dostałem list z policji w Pyrzycach widzę że jest Pan bardzo uczciwym obywatelem tego kraju czyli KONFIDENTEM” (pisownia oryginalna).

Jak mówi nam jeden z pyrzyckich funkcjonariuszy policji, należy reagować na tego typu przewinienia. I co ważne, program Stop Agresji drogowej działa. Nawet jeśli takie zdarzenie zarejestrujemy na terenie innego województwa, ale zgłoszenia dokonamy w zachodniopomorskiej jednostce, to sprawa zostanie przekierowana do odpowiedniej komendy, a kierowca ukarany.