Drewno jest super! Rusza akcja Lasów Państowych

Nie od dziś wiadomo, że drewno jest z lasu, z Natury doskonałe i… jest wszędzie. Otacza nas w tysiącach przedmiotów. Tych zwykłych, którymi posługujemy się w życiu codziennym i tych, w których jest ukryte. Jego wszechobecność jest tak oczywista, że przestajemy sobie uświadamiać ten fakt. Niewiele wiemy o jego pochodzeniu, miejscu w którym się narodziło, ludziach, dzięki którym możemy się cieszyć jego pięknem i funkcjonalnością, drodze jaką przebyło, aby w efekcie końcowym zagościć pod naszym dachem.

 

Jak bardzo jest powszechne? Spróbujmy rozejrzeć się w domu i na kartce papieru przypisać każdej literze alfabetu jeden przedmiot wykonany z drewna…

D-drzwi R-ramka E-ekierka W-węgiel drzewny N-otes O-opał  J-jętka E-etykieta S-schody T-taboret S-stół U-ul P-papier E- etażerka R-rzeźba.

Tak! D R E W N O  J E S T  S U P E R!

Jak bardzo? Zapraszamy – sprawdźcie Państwo sami na „Festiwalu drewna”.

Opowiemy o magicznym sposobie produkcji drewna przez Matkę Naturę. Zaprezentujemy codzienną pracę leśników, którzy „współpracując” z lasem dbają o to, aby przy zachowaniu złotej zasady obowiązującej w Lasach Państwowych drewno zawsze mogło gościć w naszych domach. Jaka to zasada? Leśnicy pozyskują zawsze mniej drewna niż przyrasta w lesie. W ten sposób – bez zachwiania równowagi przyrodniczej stale zwiększają się nasze leśne zasoby.

W trakcie spotkania porozmawiamy o tajnikach hodowli i pielęgnacji lasu, zasadach pozyskania drewna, sposobach jego klasyfikacji, walorach użytkowych, metodach przerobu…

– Z drewna którego gatunku wykonuje się najlepsze ramy okienne?

– Które drewno jest najlepsze do wędzenia, a które do kominka?

– Czy drewno świerkowe nadaje się na podłogi?

– Ile papieru w ciągu roku zużywa statystyczny Polak?

– Ile węgla drzewnego zużywamy rocznie do przyrządzania smakołyków z grilla?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie festiwalu.

Kiedy? 14-16 listopada 2019 r. – warsztaty Pałac Młodzieży Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie (al. Piastów 7)

Harmonogram spotkań:

Uwaga – uczestnicy warsztatów zapisują się na konkretny dzień i godzinę. Zajęcia trwają 2 godziny.

14 listopada (czwartek) – zajęcia adresowane do młodzieży od 14 roku życia, prowadzone w czterech grupach po maksymalnie 15 osób każda. Plan zajęć – 9.00-11.00; 11.00-13.00; przerwa; 14.00-16.00 oraz 16.00-18.00

15 listopada (piątek) – zajęcia adresowane do młodzieży od 14 roku życia, prowadzone w czterech grupach po maksymalnie 15 osób każda. Plan zajęć – 9.00-11.00; 11.00-13.00; przerwa; 14.00-16.00 oraz 16.00-18.00

16 listopada (sobota) – zajęcia adresowane do osób dorosłych, prowadzone w czterech grupach po maksymalnie 15 osób każda. Plan zajęć – 9.00-11.00; 11.00-13.00; przerwa; 14.00-16.00 oraz 16.00-18.00

Każda z grup weźmie udział w części prelekcyjnej oraz warsztatowej, na której wszyscy uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać dla siebie lub bliskich pamiątkowy upominek z drewna. Ale to nie wszystkie niespodzianki. Szczegółów nie zdradzimy.

Mentorami wydarzenia i prowadzącymi warsztaty będą „Niepokorni Stolarze” – twórcy o wielkiej pasji, rozmiłowani w drewnie i lesie, niezwykli rzemieślnicy i bajarze. Oto krótka opowieść o ich pomysłach i pracy:

www.lasy.gov.pl/pl/wideo/echa-lesne-tv/niepokorna-stolarka

W ramach projektu przygotowaliśmy dla Państwa także wyjazd, który odbędzie się w dniu 22 listopada b.r., a jego celem będą odwiedziny w dwóch wybranych zakładach przerobu drewna, w których poznamy fascynujące procesy produkcji przedmiotów codziennego użytku. Wycieczka skierowana jest wyłącznie do osób dorosłych.

I grupa zainteresowanych (max. 20 osób) – wyjazd do Barlinka
II grupa zainteresowanych (max. 40 osób) – wyjazd do Goleniowa

Autokary odjeżdżają z Gryfina (z możliwością przystanku w Szczecinie-Podjuchach). Godziny odjazdów (poranne) zostaną podane w późniejszych komunikatach zainteresowanym uczestnikom, którzy dokonają zapisu na listę.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Ilość miejsc na spotkania jest ograniczona więc decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy na wydarzenia przyjmujemy do dnia 12 listopada b.r. pod numerem telefonu (91) 416 20 71 – sekretariat Nadleśnictwa Gryfino (czynny od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do godziny 15.00).
Warunkiem udziału w spotkaniach jest podpisanie oświadczenia u udziale w spotkaniach oraz oświadczenia dotyczącego zgody na publikację wizerunku do celów promocji wydarzenia.

Organizator projektu – Nadleśnictwo Gryfino, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie

Partner projektu – Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.