Egzotyczny zakątek 30 km od Szczecina

Zaledwie 30-40 minut od Szczecina można się ukryć wśród egzotycznych drzew i krzewów, podziwiać kolorowe kwiaty i zapomnieć o miejskim zgiełku. Mowa oczywiście o Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej.

Wstęp do ogrodu jest bezpłatny, a w czasie spaceru możemy podziwiać ponad 800 gatunków drzew i krzewów, głównie egzotycznych. Ogród ma niewielką powierzchnię, dzięki czemu wędrówka nie jest męcząca. Można spokojnie sobie odpocząć na ławce wśród roślin albo nad urokliwym oczkiem wodnym.

Znajduje się tutaj także drewniana wiata – miejsce idealne do odpoczynku czy spotkań grupowych. Przed wejściem do dyspozycji odwiedzających jest parking, a dalej Punkt Informacji Turystycznej. Mamy również specjalne miejsce wyznaczone na ognisko.

Wśród atrakcji dla dzieci w Glinnej znajdziemy leśną ścieżkę edukacyjną oraz plac zabaw.

Ogród Dendrologiczny to historia sięgająca 1823 roku, kiedy to w tym miejscu była szkółka drzew. W 1970 roku opiekę nad terenem przejęło miejscowe nadleśnictwo państwowe.

Jednymi z najcenniejszych okazów w Ogrodzie jest chociażby mamutowiec olbrzymi (niestety już całkowicie obumarły), który sięga 40 m wysokości i posiada 142 cm obwodu. Znajdziemy tutaj także jodłę olbrzymią o wysokości 40 m i obwodzie 133 cm, jodłę szlachetną mierzącą 22,5 m o obwodzie 74 cm oraz pięknego orzesznika pięciolistkowego (sięga 32 m, a w obwodzie mierzy 78 cm).

Oprócz tego w ogrodzie możemy podziwiać kasztany jadalne, platany klonolistne, różne odmiany cyprysików i klonów. Nie można też zapomnieć o pięknych magnoliach, których w ogrodzie znajduje się aż dziesięć różnych odmian. Do tego stewarcje i wiele gatunków ostrokrzewów, a wśród nich kielichowiec chiński – gatunek, który został odkryty w Chinach w 1963 roku. Ten rosnący w Glinnej jest najstarszym krzewem tego rodzaju uprawianym w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.