Home > PORADY > Jak pić wodę dla naszego zdrowia? Sportowcy pracują z młodzieżą w regionie

Jak pić wodę dla naszego zdrowia? Sportowcy pracują z młodzieżą w regionie

Woda jest ważnym składnikiem naszego organizmu. Uczestniczy w wielu kluczowych procesach. W trakcie upałów nasz organizm traci wodę i elektrolity poprzez pot. Utrata wody już w granicach 2% masy ciała może powodować m.in zaburzenia koncentracji, zmęczenie, senność, spadek tolerancji na wysiłek fizyczny.

Ile wody należy pić? Około 2-3 litrów w zależności od płci, wieku, wykonywanej pracy, wysiłku fizycznego oraz ekspozycji na słońce. – Na odwodnienia najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze. Należy pamiętać o tym, że kawa odwadnia organizm, więc zaleca się do kawy wypijać szklankę wody. Prostym sposobem na uzupełnienie braków zarówno wody i elektrolitów jest domowy napój izotoniczny. Można zrobić go z wody, cytryny, miodu i soli – mówi Natalia Podlaszczak, dietetyk sportowy wspierający akcję edukacyjną „Zdrowa Woda” w szkołach na terenie Pomorza Zachodniego.

Wodę najlepiej pić regularnie, gdyż wtedy dobrze funkcjonuje nasz mózg – Najlepsze efekty uzyskujemy właśnie poprzez konsekwencję i regularności, a nie pojedynczym zrywom. Problemy z organizacją czasu? Z pomocą przychodzi prosty nawyk. Wystarczy szklanka wody na początku każdej godziny. Jest to dobre rozwiązanie dla osób żyjących w pośpiechu, zapominających o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Trzymajmy bidon z wodą zawsze w zasięgu wzroku, a na pewno częściej będziemy po nią sięgać – mówi Joanna Sienkiewicz, trener biznesu.

Wodociągi Zachodniopomorskie w Goleniowie dostarczają wodę na terenie 28 gmin Województwa Zachodniopomorskiego. Firma prowadzi akcję promującą picie wody z kranu „ZDROWA WODA”, której celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnego trybu życia. W ramach akcji zostały postawione poidełka w szkołach: Stepnicy, Baniach, Mierzynie i Grzędzicach.
Kolejne będzie w gminie Pyrzyce.

Na zdjęciu:

W ramach akcji „Zdrowa Woda” dzieci ze szkół województwa zachodniopomorskiego mają możliwość poznać sportowców. W szkole w Baniach zajęcia prowadziła Zuzanna Łaupta, reprezentantka Polski w boksie tajskim.