Czy jogę może uprawiać każdy i czy ćwiczyć można wszędzie? Iwona Wiewióra jest nie tylko pasjonatką, ale również trenerką z wieloletnim doświadczeniem. “Na początku wystarczy mata i chęci” – twierdzi.
Czy joga jest dla każdego?
– Joga jak najbardziej jest dla każdego, jednak każdy musi znaleźć odpowiednie zajęcia jogi dla siebie. Trzeba zadać sobie pytanie, czego oczekuje się od lekcji i nauczyciela. I dopiero dobrać dla siebie odpowiednie zajęcia jogi. A jak wiadomo, jest cały wachlarz możliwości.
A osoby starsze, kobiety w ciąży czy dzieci? Czy dla takich osób zajęcia jogi są odpowiednie? Nie ma ograniczeń?
– Joga jest otwarta zarówno na osoby młode (dzieci), jak i starsze. Najważniejsze, żeby były odpowiednio dobrane. Gdy tak się dzieje, może jedynie pomóc w wyeliminowaniu problemów zdrowotnych. Najczęściej są to problemy z kręgosłupem. Należy jednak pamiętać, że przed pierwszymi zajęciami należy skonsultować się z lekarzem.
Często podziwiamy osoby umiejące stanąć na głowie czy zrobić szpagat? Czy trudno osiągnąć taki cel? Długo trzeba ćwiczyć, by się wreszcie udało? A może jest to dostępne wyłącznie tym najbardziej “giętkim”?
– Joga jest drogą poznania siebie, swojego ciała i swoich możliwości. Każdy z nas nas jest inny, więc i droga do celu będzie inna. Proces nauki stania na głowie,czy rozciągania do szpagatu jest bardzo indywidualny. Każdy może osiągnąć ten cel bez względu na wiek czy płeć, jednak jednemu zajmie to więcej czasu, a innemu mniej. Jednak to, jak zmienia się ciało, jego gibkość, elastyczność, widać już po paru sesjach. Dlatego tak ważna jest systematyczność praktyki i intensywność danych asan przygotowujących ciało do danego celu.
Czyli jeśli ktoś postawi sobie za cel stanie na głowie, to wraz z dobrym nauczycielem może go osiągnąć?
– Tak. To tylko kwestia czasu i zaufania do siebie swojego ciała i osoby, która nas prowadzi.
Lepiej ćwiczyć samemu, z trenerem personalnym czy może chodzić na zajęcia grupowe?
– Zawsze będę namawiać na każdą możliwą formę aktywności – bo ruch to życie! Jednak namawiam od serducha, aby najpierw udać się do trenera personalnego, który swojemu podopiecznemu zapewni odpowiednią podwalinę, by mógł w przyszłości trenować sam. Trzeba pamiętać, że gdy ćwiczymy sami, nie jesteśmy w stanie wyeliminować częstych błędów, bo najzwyczajniej w świecie ich nie dostrzegamy. Jeśli masz możliwość, to trenuj z trenerem personalnym, jeśli z jakichś powodów nie masz takiej możliwości, zajęcia grupowe będą lepszym rozwiązaniem niż ćwiczenie samemu.
Jest różnica między zajęciami jogi w klubie fitness a tymi w szkole jogi?
– Joga w klubach fitness jest zazwyczaj właśnie bardziej fitness, a mniej jogą. Przede wszystkim zajęcia odbywają się na salach fitnessowych. Zajęcia są krótsze, mniej intensywne, brakuje intymności i skupienia, które powinno towarzyszyć przy praktyce jogi. Trudno o skupienie lub relaks, gdy z zewnątrz dochodzą dźwięki rzucanych sztang lub muzyki. Sale często są zatłoczone, co również jest mało komfortowe dla praktykujących.
Joga to nie tylko ćwiczenia, ale też oddech. Jaka jest jego rola?
– Oddech jest kluczowy w praktyce jogi. O tym, jak istotne jest oddychanie, świadczy ogromna liczba ćwiczeń i technik temu poświęcona. Oddech pozwala zapanować nad ciałem i umysłem. Prawidłowe oddychanie pozwala wyciszyć umysł, złagodzić stres i napięcie. Podczas pierwszych godzin praktyk uczymy się prawidłowego oddechu jogicznego. Tak jak podczas wykonywania ćwiczeń nauczyciel wskazuje, jak ważne jest tempo oddechu. Podczas skrętów, wygięć i skłonów wykonujemy wydech. A każda sekwencja rozpoczyna się od głębokiego oddechu.
Jeśli ktoś chce zacząć praktykować jogę, od czego powinien zacząć?
– I znowu wrócę do tego, że najlepiej zacząć pod okiem doświadczonego nauczyciela, który powoli wprowadzi nowego adepta jogi w świat asan. Na początku są to łatwiejsze pozycje, a z czasem całe sekwencje.
Potrzebny jest jakiś sprzęt/akcesoria?
– Do praktyki jogi tak naprawdę potrzebna jest jedynie mata i wygodny strój. W szkołach możemy spotkać się z tym, że używa się klocków, pasków, krzeseł, czy drabinek. Jednak na początku wystarczy tak jak już powiedziałam, mata i chęci.
Jakie są najważniejsze zalety jogi?
– Regularna praktyka jogi pozwala zachować zdrowie i jednocześnie stanowi odpoczynek dla umysłu. Ćwiczenia oddechowe, medytacja, asany (pozycje), wzmocnienie ciała, rozciąganie mięśni i ścięgien działa zbawiennie na nasz organizm. Joga jest harmonią ciała,umysłu i ducha. Praktyka jogi wpływa na poprawę postawy ciała, zmniejsza ból pleców, karku,kolan, głowy, obniża ciśnienie, wpływa korzystnie na gospodarkę hormonalną, przyśpiesza metabolizm, zwiększa odporność organizmu, a nawet pozwala pozbyć się bezsenności. Można by jeszcze długo wymieniać. Ogromna zaletą praktyki jogi jest to, że praktykujący znacznie lepiej radzą sobie ze stresem, który towarzyszy nam każdego dnia. Wszystko dzięki wyciszeniu, które towarzyszy podczas praktyki. Znacznie poprawia się również koncentracja, dzięki ukrwieniu mózgu. Praktykowanie pozytywnie wpływa na zmianę postrzegania siebie samego. Poprawia się nastrój praktykujących dzięki temu akceptujemy siebie samych.
Ile lat trenujesz jogę?
– Ponad 10 lat. Pierwszy raz zetknęłam się z jogą podczas studiów. Poszłam na zajęcia z ciekawości. Było dużo śmiechu i zdziwienia, zwłaszcza na drugi dzień, gdy okazało się, że bolą mnie mięśnie, o których nie miałam pojęcia, że istnieją. Spodobało mi się! Zwłaszcza, że zbawiennie zadziałała na mój obolały kręgosłup. I tak mi towarzyszy od ponad 10 lat.
Ale nie tylko joga jest w Twoim życiu…
– Prawda! Kocham ruch! Uwielbiam aktywność fizyczną – czuję, że żyję, jak się ruszam. Dlatego powtarzam do znudzenia, że ruch to życie! Oprócz jogi, trenuję siłowo oraz sporty walki. Trenuję kickboxing, który szczerze uwielbiam i od jakiegoś czasu bjj.
Już wkrótce uruchomisz własną szkołę jogi, czym będzie się wyróżniać?
– Przede wszystkim Indywidualnym podejściem do praktykujących. Zależy mi na tym, żeby osoby, które trafią pod moje skrzydła czuły się komfortowo. Dlatego w mojej szkole będą kameralne grupy liczące 5-7 osób. Dzięki temu nauczyciel może spokojnie czuwać nad praktykującymi. Będę też tworzyć grupy tematyczne – joga dla dzieci, joga dla kręgosłupa, dla kobiet w ciąży, joga hormonalna itd.