Możesz posadzić las. Przed nami akcja trzech nadleśnictw

Szczecin to jedno z niewielu miast w Polsce zatopionych w gęstwinie zieleni. Ze wszystkich stron otaczają go lasy Puszczy Wkrzańskiej, Goleniowskiej i Bukowej. Obecności tych zielonych enklaw doświadczają na co dzień wszyscy szczecinianie: wędrując, jeżdżąc na rowerach czy spacerując podczas ucieczki od miejskiego zgiełku – mówią leśnicy.

Już w najbliższą sobotę, 13 kwietnia, leśnicy opiekujący się Puszczą Bukową, Goleniowską i Wkrzańską chcą wspólnie ze szczecinianami posadzić las. Jak zapewniają, sama akcja będzie dodatkowo opatrzona ciekawymi informacjami. Będzie  można m.in. dowiedzieć się, jak na co dzień dba się o to, by młody las rósł zdrowo.

– Wyjaśnimy, dlaczego budujemy w lesie płoty, sosnę sadzimy w jamkę, a buka szpadlem – mówią leśnicy zapraszając na akcję. – Podpowiemy, dlaczego sosna to królowa Puszczy Wkrzańskiej i Goleniowskiej, a buk rządzi niepodzielnie w Puszczy Bukowej. Zdradzimy również ile metrów „drewna” wspólnie posadzimy i jak podzielimy się nim z leśnymi stworzeniami i naszymi wnukami. Opowiemy również o tym, jak to się dzieje, że młode drzewka mają zdolność do intensywniejszego pochłaniania szkodliwych substancji krążących w powietrzu. To naturalni pochłaniacze smogu – tłumaczą.

Akcja sadzenia drzewek w Puszczy Bukowej rozpocznie się o godzinie 10:00 przy Przełęczy Trzech Braci. Istnieje możliwość skorzystania z transportu autokarem. Odjazd autokaru o godzinie 9:00 spod siedziby Nadleśnictwa Gryfino, kolejny przystanek około godziny 9:20 w Szczecinie Podjuchach na ulicy Metalowej (obok poczty). Autokar będzie oznakowany logotypem akcji.

Akcja na terenie Puszczy Goleniowskiej rozpoczyna się o godzinie 11:00 w Szczecinie-Wielgowie na końcu ul. Bryczkowskiego, przy szlabanie. Stad chętni do sadzenia drzewek dadzą się na wyznaczone przez leśników miejsce.

Z kolei fani Puszczy Wkrzańskiej spotykają się o godzinie 10:00 w Leśnictwie Tatynia.

Organizatorami spotkań są Nadleśnictwa Gryfino, Kliniska oraz Trzebież.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają niezbędne narzędzia do sadzenia drzew. Za wyjątkiem osób jadących autokarami (Nadleśnictwo Gryfino), dojazd uczestników odbywa się na koszt własny. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać opiekę osób dorosłych (rodzice, opiekunowie prawni lub nauczyciele).

To nie pierwsza taka akcja. W ubiegłym roku wolontariusze na terenie Puszczy Bukowej posadzili blisko 5000 drzew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.