Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego rozpoczyna nabór uczniów na kolejny rok szkolny. Można rozpocząć naukę gry na jednym z 17 różnych instrumentów, począwszy od najbardziej popularnych: fortepianu i gitary, a skończywszy na fagocie, harfie, klarnecie czy waltorni.
Rekrutacja rusza 2 marca i potrwa do 8 kwietnia. W tym czasie będzie można wziąć udział między innymi w bezpłatnych konsultacjach, podczas których kandydaci i ich rodzice poznają więcej szczegółów na temat specyfiki kształcenia w szkole muzycznej. Jak informuje dyrektor placówki, Anna Tarnowska, podczas trwania naboru pedagodzy przeznaczą sporo czasu na indywidualne spotkania z kandydatami.
– Na pewno każdy będzie miał możliwość spotkania się z nauczycielem konkretnego instrumentu i indywidualnej rozmowy, zadania pytań odnośnie nauki na wybranym instrumencie, czy też uzyskania porady odnośnie predyspozycji dziecka do nauki w szkole muzycznej – wyjaśnia.
Samo badanie przydatności kandydatów będzie miało miejsce w dniach 16-22 kwietnia. W ubiegłym roku kandydatów było o wiele więcej, niż miejsc w klasach pierwszych. Wśród chętnych przeważają dzieci ze Szczecina, ale zdarza się, że w Willi Grawitza chcą się uczyć również dzieci z innych miejscowości i gmin.
– Każdy, kto wykaże się zdolnościami muzycznymi jest mile widziany w naszej szkole, choć należy pamiętać, że nauka gry na instrumencie będzie wymagała systematyczności, samodzielnego ćwiczenia w domu oraz częstych przyjazdów do szkoły – mówi Anna Tarnowska.
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego zajęcia prowadzi w dwóch miejscach, w Willi Grawitza przy Alei Wojska Polskiego 115 oraz w Zespole Szkól nr 2 przy ulicy Portowej 21 (Szczecin Dąbie). Dokumenty można jednak składać tylko w głównej siedzibie szkoły, w sekretariacie Willi Grawitza.
– Absolwentami naszej szkoły jest wielu cenionych i szanowanych muzyków – zdradza Anna Tarnowska. – Oczywiście nie każdy uczeń i każde dziecko, które będzie się uczyło w szkole muzycznej I stopnia, zostanie zawodowym muzykiem. Niemniej edukacja muzyczna jest ważna w życiu dzieci, ma ogromny wpływ na ich rozwój, osobowość, wrażliwość – tłumaczy.
Oprócz nauki gry na 17 instrumentach, szkoła prowadzi również zajęcia ze śpiewu indywidualnego, jak i zespołowego. Dzieci uczą się rytmiki, poznają literaturę muzyczną, grają w orkiestrze szkolnej i zespołach.
Ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych do nauki w PSM I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego nastąpi do 30 kwietnia, ale to nie oznacza, że każda osoba zakwalifikowana zostanie przyjęta w poczet uczniów do klasy I na rok szkolny 2020/2021. Tych szczęśliwców poznamy 5 czerwca 2020 r.
Więcej informacji o rekrutacji można znaleźć na stronie: www.psm.szczecin.pl.