Home > REGION > Nowoczesny ośrodek wypoczynkowy niedaleko od Szczecina. To będzie turystyczny hit?

Nowoczesny ośrodek wypoczynkowy niedaleko od Szczecina. To będzie turystyczny hit?

W Choszcznie, nad jeziorem Raduń, powstaje ośrodek wypoczynkowy. Będzie się na niego składało osiedle domków oraz infrastruktura towarzysząca, jak kąpielisko, wypożyczalnia łodzi motorowych, ścieżki rowerowe, restauracja. Wszystko ma być ekologiczne, bezpieczne i wyjątkowo inteligentne.

Ośrodek wypoczynkowy Oak Resort powstaje w Choszcznie, nad samym brzegiem jeziora Raduń i 20 metrów od jednego z najbardziej rozpoznawalnych pól golfowych w Europie – Modry Las.

– Domki, które powstaną w ramach inwestycji będą całoroczne, niskoenergetyczne w najnowocześniejszej konfiguracji. Rekuperator, smart house, odkurzacz centralny, zielony żywy dach – zdradza Robert Marciniak, właściciel Oak Resort.

Prócz technologii związanych z pozyskaniem i wykorzystaniem energii odnawialnej, inwestor pracuje już nad innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, dzięki którym będzie można zarządzać ośrodkiem.

– Będziemy tu mieli do czynienia nie tylko z ideą smart house (inteligentny dom), ale rozwiązaniem smart district (osiedle). Domy będą się za sobą komunikowały i wymieniały informacjami, te z kolei trafią do centrum kontroli. Operator ośrodka natychmiast otrzyma informacje o tym, co się dzieje na osiedlu i będzie mógł podjąć stosowne działania – tłumaczy Robert Marciniak.

Dodaje, że obecnie w Polsce nadużywa się terminu smart house i określa się nim zwykłą domową automatykę. Ta inwestycja ma zmienić spojrzenie na nowoczesne rozwiązania. Inwestor na tym etapie prac nie zdradza, jak zaprogramowane zostanie osiedle domków, ale zapowiada rozwiązania wcześniej w Polsce niespotykane.

– Nasze rozwiązania sprawią, że będzie na terenie ośrodka wyjątkowo bezpiecznie, ale przy tym dyskretnie – informuje Robert Marciniak. – Każdy, kto będzie mieszkał w nowoczesnych domkach, będzie mógł z ich poziomu zamówić przeróżne usługi, np. zapełnić lodówkę, wynająć motorówkę, kajak, a nawet codzienne żywe cięte kwiaty – wyjaśnia.

Proces inwestycyjny już się rozpoczął, pierwszy z domków ma powstać w ciągu roku. Prócz inteligentnej części mieszkalnej ośrodka, inwestycji będzie towarzyszyła też rozbudowana infrastruktura taka jak kąpielisko, wypożyczalnia łodzi motorowych, ścieżki rowerowe, restauracja.