Takiej inicjatywy w Szczecinie jeszcze nie było. Młodzi artyści zagrali dla swoich rówieśników koncert na harfach, akordeonach i instrumentach perkusyjnych. Wszystko po to, by dzieci nie musiały się nudzić z powodu braku zajęć szkolnych.
Klara Tarnowska i Emma Grygier dały niezwykły koncert. Tu nie chodziło tylko o zaprezentowanie swoich muzycznych umiejętności, ale również o dobrą zabawę i integrację.
– Mam takich kolegów, którzy nigdy na własne oczy nie widzieli harfy – mówi dziesięcioletnia Klara Tarnowska. – Ale zauważyłam, że harfa jako instrument, bardziej zaciekawiła dziewczyny – dodaje.
I tak było w Domu Kultury Słowianin. W niewielkiej sali odbył się krótki koncert i prezentacja harfy jako instrumentu. Rówieśnicy Klary i Emmy mogli dowiedzieć się, czym jest etiuda, a także jak wyglądała codzienna praca Jana Sebastiana Bacha jako organisty. A po koncercie i krótkim wykładzie, każdy mógł spróbować sił jako muzyk i przez chwilę zagrać na instrumencie.
Spotkanie z muzyką odbyło się z inicjatywy dyrektora DK Słowianin Jacka Janiaka, który zaprosił uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie do udziału w Dziecięcej Akademii Rozwoju. Ideą było zagospodarowanie czasu nastolatków, którzy nie uczestniczą w zajęciach edukacyjnych z powodu strajku nauczycieli.
– Fajnie, że można było zagrać na harfie. To trudne, ale mi się spodobało – mówiła jedna z uczestniczek zajęć.
Emma i Klara przyznają, że spotkanie ze swoimi rówieśnikami było tak samo trudne, jak występ podczas konkursu i surowymi jurorami. Na konkursie trzeba dać z siebie wszystko jako muzyk, a w Słowianinie trzeba było dodatkowo opowiedzieć o muzyce:
– Mówić w taki sposób, żeby zaciekawić… to trudne – uśmiecha się.
Klara Tarnowska i Emma Grygier to uczennice z klasy harfy pani Sandry Kasperek w PSM I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie.
Już następnego dnia na scenie zaprezentowali się akordeoniści: Dawid, Izaak, Olek i Romek. To absolwenci PSM I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego, którzy wciąż grają w szkolnym zespole. Towarzyszył im Tomasz Andrzejewski, nauczyciel klasy perkusji.