Home > KULTURA I ROZRYWKA > “Rozpychamy się łokciami na przekór nam samym” – kobiecy głos na wystawie w Trafostacji Sztuki

“Rozpychamy się łokciami na przekór nam samym” – kobiecy głos na wystawie w Trafostacji Sztuki

Trafostacja sztuki zaserwowała odwiedzającym solidną porcję wrażeń w postaci nie jednej, ale dwóch ciekawych wystaw. Do 10 września miłośnicy sztuki współczesnej mogą podziwiać “Powolność” i “Życie jest podwórkiem”.

„Powolność” jest wystawą główną i hasłem przewodnim 13. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE 2018. Wystawa nawiązuje do takich pojęć jak: spowolnienie, podległość i wolność. Zadaje pytania o granice wolności, pokazuje różnice między normami a głosem jednostki, działając na wszystkie zmysły odbiorcy.

Już przy wejściu uderza w nas monumentalna instalacja, której podstawą jest japoński ogród zen zestawiony z monumentalnymi wrotami, które przywodzą na myśl potęgę i władzę W środku instalacji sama artystka wyrysowuje ornamenty. Tuż obok fruwająca między wiatrakami biała tkanina – symbol kobiet, które zostały pozbawione prawa do stanowienia o sobie. Dalej w zakamarkach wnętrza odkrywamy kolejne światy oddziałujące na wszystkie pięć zmysłów.

Szczególnie uderzający jest film nagrany w Gdańsku 20 lat temu. Naga kobieta stoi na plaży, a temperatura sięga -20 stopni. Na jej twarzy widać, jak trudne jest to zadanie, ale jednocześnie pokazuje niesamowitą siłę. Kolejny film nawiązuje do ruchu lodowca. Widz może usiąść na ławce między trzema ścianami, na których wyświetlany jest falujący obraz. Hipnotyzujące obrazy to bogactwo skojarzeń, od którego trudno oderwać wzrok.

Kobiety pokazane w poszczególnych elementach wystawy starają się wyzwolić i odzyskać kontrolę. Wszystko to symbolizują pokazywane gesty, dźwięki i obrazy. Jednocześnie artyści zdają się pokazywać, że owe wyzwolenie nie jest chwilą, nagłym zrywem, który wszystko zmienia. To raczej powolne dążenie do celu, konsekwentna i nieustanna praca, odbywająca się każdego dnia.

Na wystawie można zobaczyć filmy, rzeźby, instalacje, a nawet dywan utkany z ludzkich włosów. Na potrzeby tego wydarzenia wyhodowano także grzyby, które stanowią nawiązanie do wiersza Sylvii Plath. Są symbolem przetrwania i niezwykłej siły.

Równie mocnych przeżyć dostarcza wystawa “Życie jest podwórkiem”, która prezentuje relikty PRL-u i pokazuje, jakie zmiany dokonały się w ludzkiej mentalności. Mamy chociażby fragmenty betonowych bloków ze styropianowym ociepleniem. Charakterystyczne pastelowe kolory miały “upiększyć” szare blokowiska będące symbolem PRL-u. Kawałki meblościanki, zielona furtka… Powracamy do przeszłości, dzieciństwa i idealizujemy ten czas. Jednocześnie przez tę beztroskę przebija ogromny smutek, przygnębienie i ból. Wystawa pokazuje przywiązanie do miejsc, nieuchronne zmiany i elementy, które były świadkami, czasami niezwykle smutnych historii.

Wystawa jest wystawą towarzyszącą wystawie głównej 13. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE 2018.

„Nie ma tutaj knajp. Nie ma tutaj bibliotek, kin, pubów z bilardem, nie ma klubów tanecznych ani ogniska kulturystycznego, nie ma placów zabaw ani kwiaciarni, nie ma kręgielni, pływalni czy hali do koszykówki. Salonów z flipperami również nie ma, podobnie jak działek. Są tylko niewielkie ogródki, do których schodzi się po brązowych schodach z pierwszych pięter bloków. Bloki te ciągną się w nieskończoność czy jeszcze dalej, do morza, osadzone na zielonych wzgórzach i wrosłe w kotliny (…)”.

Łukasz Orbitowski, „Inna dusza”

“Powolność”

Artystki: Anna Baumgart, Ella de Burca, Maureen Connor, Aneta Grzeszykowska, Elżbieta Jabłońska, Zuzanna Janin, Agnieszka Kalinowska, Kani Kamil, Anna Królikiewicz, Małgorzata Mazur i Zorka Wollny, Hanna Nowicka, Annee Olofsson, Krystyna Piotrowska, Joanna Rajkowska, Aleksandra Ska, Dominika Skutnik

Kuratorka: Aneta Szylak

Wystawa: 06.07.2018 – 10.09.2018

Współorganizatorzy: TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, KED ART

“Życie jest podwórkiem”

Zaproszeni do współpracy: Agnieszka Murak, Tomasz Armada, Jan Baszak, Maciek Cholewa, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolarczyk, Julia Popławska, Konrad Królikowski i Marta Zabłocka, Izabela Sobczak

Kuratorka: Daria Grabowska

Wystawa: 06.07.2018 – 10.09.2018