Home > PORADY > Styl prowansalski w jadalni? O radę pytamy projektanta

Styl prowansalski w jadalni? O radę pytamy projektanta

Zapach lawendy, słońce, świeżość i pozytywne emocje – z tym kojarzy się Prowansja. I chociaż nie każdy może tam zamieszkać, warto zaprosić ją do swoich wnętrz. O tym, jak to zrobić opowiada projektant Bartosz Matławski.

Styl prowansalski jest na tyle ponadczasowy i uniwersalny, że raczej nigdy nam się nie znudzi. Zachwyca dużą ilością światła i jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą stworzyć sielską oazę spokoju, odprężyć się i zrelaksować.

– W stylu prowansalskim główną rolę odgrywają naturalne, delikatne kolory. To nie tylko biel (chociaż to ona dominuje), ale także ciepły oranż czy jasny żółty – opowiada projektant.

Tradycyjny dom prowansalski wyróżnia się ciepłymi barwami, wśród których najważniejszą rolę odgrywa ochra. Tak barwione ściany dodatkowo przecierane są wapnem, dlatego jaśnieją, a przy okazji zyskują oryginalną fakturę.

Meble bazowe i dodatki

W stylu prowansalskim mamy też do czynienia z naturalnymi dodatkami: można postawić na kłosy zbóż, owoce i oczywiście kwiaty. Królują tutaj także tekstylia – głównie żakardy i kretony. Najważniejsze kolory dodatków to: żółć, oranż, kobalt, błękit i zieleń. Nie może oczywiście zabraknąć lawendy i tradycyjnej ceramiki.

– Stawiając na subtelną bazę w postaci białych mebli w stylu prowansalskim, mamy możliwość dobrania bardziej wyrazistych kolorów. Ciemnozielone poduszki na krzesła, kwiaty lawendy w doniczkach czy ozdobne i praktyczne tablice do zapisywania własnych notatek oraz oczywiście sporo roślin – najważniejsze, by w takim wnętrzu panował spokój i harmonia – dodaje projektant.

Prowansja w Twojej jadalni

Prosta forma i ciepła kolorystyka, którą odkrywamy w kolekcji Cannet, to kwintesencja stylu prowansalskiego. Można postawić na meble w odcieniu uniwersalnej bieli z jasnymi blatami, na których widoczne jest usłojenie albo na naturalny kolor dąb canyon monument. To sposób na przytulne wnętrze, w którym każdy znajdzie ukojenie i chwilę odprężenia.

W pojemnych witrynach można wyeksponować swoją piękną zastawę i nie tylko zyskać miejsce do przechowywania, ale także doskonałą dekorację. Drewniane białe krzesła i stół to podstawa w każdej jadalni – miejsce, w którym zmieści się cała rodzina czy przyjaciele. Wspólne biesiadowanie to także ważny element prowansalskiego stylu życia.