Home > PRZYRODA > Szczecin na niezwykłej ptasiej granicy

Szczecin na niezwykłej ptasiej granicy

Widzieliście takiego ptaka? Jest mniejszy od wróbla, cały biały z długim ciemnym ogonem. W okolicach Szczecina występują dwa jego podgatunki. Niełatwo je wypatrzyć, ale jeśli się już uda, to można się nim zachwycić.

Ten ptak to raniuszek. Jest mniejszy od wróbla, choć ma dłuższy ogon. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jak mówi ornitolog, Dominik Marchowski, który od wielu lat bada ptaki na Pomorzu Zachodnim, okolice Szczecina są bardzo ciekawe, jeśli chodzi o ten gatunek:

– U nas występują dwa podgatunki, które się mieszają – wyjaśnia. – To raniuszek białogłowy i czarnobrewy. Samo mieszanie się podgatunków nie jest niczym niezwykłym, ale ciekawe jest to, że akurat przez nasz region przebiega granica występowania tych podgatunków – dodaje.

Szacuje się, że w Polsce znajduje się od 70 do 120 tysięcy par tego ptaka, najliczniej występuje w Beskidach i na ich pogórzu oraz lokalnie na Górnym Śląsku. Trudno je dostrzec, ponieważ są niewielkich rozmiarów, ważą średnio od 7 do 10 gramów.

– Bardzo rzadko się zdarza, by raniuszek żył w mieście, w okolicach Szczecina można go wypatrywać na terenach dolin rzecznych, w zakrzewieniach wierzbowych, rzadziej w lasach liściastych – mówi Dominik Marchowski. – Jesienią i zimą tworzy małe stada, wtedy łatwiej te ptaki obserwować wśród bezlistnych gałęzi i krzewów wierzbowych podczas żerują w poszukiwaniu ukrytych owadów i pająków – tłumaczy.

Raniuszek na naszej ilustracji został sfotografowany na terenie Puszczy Bukowej. Zwykle ptaki te posiadają długie ogony o ciemnej barwie. Ten prawdopodobnie uciekł drapieżnikowi, ale te pióra stracił.