Home > KULTURA I ROZRYWKA > Szczecin stolicą jazzu

Szczecin stolicą jazzu

Co roku nasze miasto rozbrzmiewa jazzowymi nutami. I chociaż nie mamy tylu cudownych knajpek, w których na co dzień gra się jazz, tak jak w Kansas City, to możemy słuchać największych światowych sław.

W tym roku festiwal Szczecin Jazz rozpoczął się koncertem Black Music Renaissance w Berlinie, na którym wystąpił Kelvin Sholar, YAH SUPREME i Sylwester Ostrowski. Następnie jazz zagościł na chwilę w Warszawie, gdzie można było posłuchać cudownych dźwięków w wykonaniu Keyona Harrolda, Pharoahe Monch i Sylwestra Ostrowskiego. I wreszcie jazz zawitał do Szczecina, by dostarczyć melomanom solidnej porcji rozrywki.

Koncerty w ramach Szczecin Jazz odbywały się w Filharmonii, Trafostacji Sztuki, a także w niezwykle urokliwym i klimatycznym klasztorze Dominikanów.

Na szczecińskiej scenie wystąpiła m.in. Dorota Miśkiewicz. To artystka, której nie trzeba przedstawiać. Od lat występuje na scenie, a jej ojcem jest znany saksofonista jazzowy – Henryk Miśkiewicz. Wokalistka występowała u boku takich sław jak Cesaria Evora, współpracowała z Nigelem Kennedym i legendą polskiego jazzu – Włodzimierzem Nahornym.

Szczecińska publiczność zachwycała się popisowym koncertem Keyona Harrolda – znanego trębacza i wokalisty młodego pokolenia. Jego muzyka to mieszanka jazzu, R&B, popu, gospel, bluesa i hip-hopu. U boku Keyona Harrolda wystąpił znany amerykański raper i producent muzyczny Pharoahe Monch – wspólnie stworzyli niezapomniany show.

Na scenie Filharmonii wystąpił Gino Vanelli – o tym koncercie, jak sam zdradził, marzył prowadzący – Marek Niedźwiecki. Warto zaznaczyć, że był to pierwszy koncert tego artysty w Polsce.

Wielką niespodzianką dla widzów zgromadzonych w Trafostacji Sztuki było wejście na scenę legendy jazzu – Doborah Brown. Artystka dostarczyła słuchaczom niezapomnianych wrażeń, czarując swoim wyjątkowym głosem.

Niewątpliwie jednym z najbardziej popisowych był koncert Legalnej Kultury. Na scenie wystąpiła Danuta Stenka, Anna Dereszowska i Katarzyna Warnke oraz genialny pianista Darius Brubeck. Ambasadorki Legalnej Kultury wykonały znane standardy w nowych aranżacjach.

Nie tylko muzyka zachwyciła uczestników festiwalu Szczecin Jazz. Artyści po ko koncertach witali się z widzami, rozdawali autografy, podpisywali płyty. Przez chwilę Szczecin stał się prawdziwą stolicą niepokornego jazzu.

Warto też wspomnieć, że Sylwester Ostrowski otrzymał niedawno wyróżnienie od Prezydenta naszego miasta – został Ambasadorem Szczecina.